Flaga narodowa jest głównym symbolem danego kraju, rozpoznawanym na całym świecie, dlatego należy się jej poszanowanie i zachowanie godności. Każde państwo ma swoją, określoną odpowiednim kształtem i barwami, flagę. Flaga Polski składa się z dwóch, poziomo ułożonych pasów. Białego na górze oraz czerwonego na dole. Czy skoro flaga państwowa jest tak ważna to można ją sobie po prostu kupić?

Flaga – gdzie można kupić?

Przy pomocy flagi Polski, np. wywieszając ją na swoim domu, można w prosty sposób zaakcentować swoją tożsamość narodową lub (wywieszając ją w określone dni roku) swoje poglądy i wartości. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zastanowić się, skąd wziąć ową flagę.

Jeśli chcemy mieć w swoim domu flagę Polski, można spróbować uszyć ją samemu. Taka własnoręcznie zrobiona flaga, dumnie powiewająca na domu, daje jeszcze więcej satysfakcji niż gotowa, kupiona. Co zrobić jednak, jeśli nie mamy umiejętności ani narzędzi do stworzenia własnej flagi państwowej?

Flagę państwową można kupić w specjalnie do tego przeznaczonych sklepach, stacjonarnych bądź tych działających w sieci. Wśród wielu ofert, można znaleźć gotowe flagi w różnych rozmiarach, wykonane z wielu różnych materiałów. Dostępne są także polskie flagi z umieszczonym godłem. Jednak warto wiedzieć, że takich flag nie zawsze wolno nam użyć.

Kiedy można wywiesić flagę Polski?

Flagi w Polsce, w wielu miastach, często są wywieszane podczas ważnych świąt narodowych. Najczęściej jest to11 listopada czyli Narodowe Święto Niepodległości. Jednak nie tylko. Wywieszanie flag praktykuje się także 1-3 maja. W te dni obchodzone są Święto Pracy, dzień Flagi oraz upamiętnienie podpisania Konstytucji 3 maja. Flagi wywieszane są także podczas święta Wojska Polskiego, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dzień pamięci ‘Żołnierzy Wyklętych” itd. To tylko niektóre z przykładów dni, w których na ulicach wywieszane są polskie flagi. Dobrze wiedzieć, że każdy w swoim domu, może samodzielnie wywieszać biało-czerwoną flagę, chcąc w ten sposób podkreślić swoją narodową tożsamości, lub też obwieścić, że dany dzień jest dla kogoś wyjątkowo ważny.

Warto wspomnieć, że według przepisów z 2004 roku. Flaga państwowa może być wywieszona przez cały rok. Należy jednak zadbać o to, aby nie była brudna, poplamiona ani poszarpana. Istnieje jednak pewien wyjątek. Flagi Państwowe, na których widnieje godło Polski, zarezerwowane są wyłącznie dla określonych instytucji i wywieszane są w ściśle określonych okolicznościach. Flagi z godłem używać mogą placówki dyplomatyczne, lotniska i lądowiska, polskie statki morskie (jako banderę) oraz państwowe urzędy i jednostki organizacyjne.

Niezależnie od tego w jakich okolicznościach i przez kogo wywieszana jest flaga Polski, należy jej się szacunek i godność. Za niszczenie bądź hańbienie flagi państwowej przewidziane są kary, np. kara grzywny.